O CZYM JEST KSIĄŻKA?
Mnogość przygód, które spotkały nas na drodze przygotowań do oficjalnego startu wyprawy, zasłużyła na swoje honorowe miejsce – jako pierwszy tom, napisany na podstawie zapisków z dziennika podróży i otwierający serię książek, w których przedstawione są nasze przygody z tej historycznej ekspedycji. Zabierzemy Cię w nim na letni spływ malowniczą rzeką Pilicą, która następnie przeistoczyła się w dziką Wisłę – królową polskich rzek. Kipiące bystrza, pluskająca fala i ruchome piaski wciągną Cię w dalszą wędrówkę. Naprzeciw wyjdzie jesienna podróż w tradycyjnym stylu, urokliwą Supraślanką i mglistą Narwią. To tam wzajemnie ogrzewaliśmy się nocą własnymi ciałami, gdy nadeszły pierwsze mrozy, i to właśnie tam po raz drugi żegnałem się z Nanookiem w obliczu niespodziewanej sytuacji na wodzie. Krótko po tym zaskoczyła nas pandemia, lecz cali i zdrowi odważnie ruszyliśmy spod Poznania rzeką Wartą w kierunku Odry, mierząc się z zaskakującymi burzami.
Odrą zaś pomknęliśmy, przy gościnności Niemców, ku Świnoujściu, by tam znaleźć jachtostop za morze. Opowiemy Ci, jak zbudowaliśmy (wraz z przyjaciółmi podróży) katamaran z dwóch canoe, i jak na żaglach pokonywaliśmy ogromne, wzburzone wody Zalewu Szczecińskiego. Aż wreszcie dotrzemy na punkt startu wyprawy, gdzie założymy obóz bazowy nad brzegiem trzeciego co do wielkości jeziora w Europie: szwedzkiego jeziora Vänern. To tam na Nanooka polowały wilki, zaś zuchwały ryś praktykował nocne włamania do spichlerza na drzewie. Jakby tego było mało, niezliczone hordy myszy doprowadziły mnie nieomal do psychozy, w której to snułem makabryczną wizję podzielenia losów pewnego legendarnego króla Polski.
Lecz nie sposób wymienić tu wszystkich przygód, które zabarwiły nasze leśne życie – o nich właśnie traktuje ten tom. Ale to nie tylko przygody i wartka akcja: książka zawiera także szczegółowe opisy budowania przedmiotów i konstrukcji potrzebnych w terenowych warunkach; typowa powieść przeplata się tutaj ze swoistym instruktażem, choć nie zaburza to płynności narracji.

CECHY KSIĄŻKI
I w tym wydaniu nic się pod tym względem nie zmieniło. Pragniemy, by była to seria wyjątkowa, o wysokiej jakości i pięknie prezentująca się w Twej biblioteczce. Jakość, nie zysk – to słowa, które przyświecały nam w podejmowaniu kluczowych decyzji. Jak w poprzednich częściach, tak i w tej wybraliśmy jedną z najbardziej prestiżowych form oprawy: okładka twarda, z wariantem z blokami klejonymi. Dzięki klejowi wysokiej jakości jest prawie tak trwała, jak oprawa szyto-klejona. Do okładki zastosowane są tektury introligatorskie o grubości 2,5 mm.
Okleina jest foliowana matowo – z elegancką kapitałką i tasiemką w kolorze czerwonym; można zaznaczyć nią miejsce, w którym zakończyliśmy czytanie. Książka zawiera trzysta czterdzieści stron w formacie B5 (165x235 mm), zaś jej treść została uświetniona zdjęciami oraz mapami. Druk spoczął na nieprześwitującym papierze w kremowym kolorze, który doskonale współgra z naszym traperskim, historycznym stylem podróżowania. Książka jest drukowana w czarno-białej kolorystyce, co jeszcze bardziej nawiązuje do minionej epoki.
Oprócz fizycznych książek przygotowane zostały także wersje cyfrowe – w formacie interaktywnego pliku PDF, który zawiera kolorowe zdjęcia. Cyfrowe wydania to pozycje skierowane do tych, którzy preferują czytanie książek na różnych ekranach. Jest to jednak tak samo świetne uzupełnienie tradycyjnego, drukowanego wydania.