Kompas Osobisty

Wywiad z Tomaszem Paterskim

Tomasz Paterski – Leśne Rzemiosło.

“Tomasz Paterski. Podróżnik, rzemieślnik oraz instruktor sztuki przetrwania. Na co dzień związany z traperskim rzemiosłem, samodzielnie wykonuje ekwipunek na swoje wyprawy w północne obszary tajgi. Organizator wielu wypraw i szkoleń, założyciel Leśnego Rzemiosła.”

Tymi słowami Szczepan Zmarzliński, twórca portalu Kompas Osobisty jak i autor książki pod tym samym tytułem, rozpoczął ze mną krótki wywiad. Trzynastego września 2018 roku tenże wywiad ujrzał światło dzienne, przedstawiając czytelnikom Szczepana moje spojrzenie na fach jakim się zajmuję, a także – być może – inspirując innych do wyjścia w dzicz. Wywiad dostępny jest pod adresem: klik.

1. Co dobrego poprzez swoją pracę wnosisz do życia innych?

Myślę, że przede wszystkim zaradność. Ale także wzmacnianie psychiki kiedy ludzie przechodzą przez ciężkie warunki na szkoleniu lub wyprawie, naturalnie pojawia się wiara w swoje możliwości. Poza tym pomimo ciężkich warunków dostarczam wiele radości – kiedy na przykład uda im się rozpalić ogień tradycyjną metodą. Obcowanie na łonie natury to także otwieranie ludziom oczu na to, co ich otacza. Zgłębianie wiedzy na temat przyrody, istniejących w niej mechanizmów i zależności skutkuje większym zrozumieniem naszego miejsca na planecie. Bushcraft w swej istocie poprzez rekreację przede wszystkim pomaga nabrać umiejętności, które kiedyś mogą uratować życie.

2. Co Cię najbardziej porusza, fascynuje w Twojej pracy?

Wolność i totalna swoboda kiedy przemierzam dzikie ostępy na długich wyprawach. Kiedy rano wychodzę z schronienia a nad horyzontem leniwie wschodzi słońce, rozpalam ogień i zalewam poranną kawę. Dookoła gęsty świerkowy las, szczekający w oddali kozioł i w powietrzu unosząca się woń kawy i żywicy. Wtedy dociera, że wszystko jest takie jakie być powinno, że jestem we właściwym miejscu we właściwym czasie. Pakuję się do kanadyjki i płynę dalej delektując się tym stanem. To jest właśnie to… Ale także szczęśliwe twarze uczestników wypraw i szkoleń, ogromną satysfakcję sprawia mi widok kiedy osoba nie obeznana z tematem po kilku dniach potrafi zadbać o podstawowe kwestie w obozowym życiu.

3. Jaką masz misję, jakie jest Twoje przesłanie?

Nie podążać tam gdzie wiedzie ścieżka. Zamiast tego iść tam gdzie jej niema i wytyczyć szlak. Robić to, co się kocha.