O CZYM JEST KSIĄŻKA?
Dalszy ciąg naszych przygód przerodził się w drugi tom – i tu nie zabrakło zwrotów akcji. Kolejna część stanowi barwną relację z pierwszego etapu wyprawy dookoła Skandynawii – a ściślej, jej oficjalnego rozpoczęcia. Przeniesiemy się z powrotem do obozu bazowego, który zbudowaliśmy po dotarciu do Szwecji. Spędzimy tam jednak tylko chwilę i odważnie ruszymy przez krainę wiatru i fal, by po czterech miesiącach pokonać olbrzyma – trzecie co do wielkości jezioro na Starym Kontynencie; jezioro o surowej nazwie Vänern. Lecz euforia nie potrwa zbyt długo, jako że niespodziewanie prędko nadejdzie jesień, niwecząc nasze skrzętnie uknute plany. Nie pozostanie nam nic innego, niż tylko szykować się do zimy! Tak włóczęga zamieni się w osiadły, acz nadal traperski żywot. Z piłą i siekierą w ręku zbudujemy zimowe schronienie na jednej z bezludnych wysp; zapolujemy też na waleczne ryby, które to uzupełnią naszą spiżarnię z myślą o przyjściu zimowej aury.
Każdy zrozumie po tej lekturze, jak ważne w podróżowaniu są spodnie. Nie mniej niż hart ducha, przydatny nawet w walce z drapieżnikami pokroju jaguara. Tom ten ukazuje, że nawet w obliczu poważnych niebezpieczeństw, w pierwszej kolejności trzeba uporać się z własnymi słabościami i się nie poddawać. Stawianie czoła ekstremalnej pogodzie to w tym tomie standard – niekiedy uprzykrzała nam obozowanie, ale co gorsze, uniemożliwiała dalsze pokonywanie wielkich wód. Jednak wyprawa poszła naprzód, zaś jej cel – poznanie Saamów – nie zmienił się. Białe, nieprzespane noce odeszły w zapomnienie, a przypadkowo spotykani ludzie czasem osładzali podróżnicze życie, czasem z kolei zapowiadali realny horror.
Podobnie jak w pierwszym tomie „Droga na Północ”, tak i tu – trudno nawet streścić wydarzenia, które były naszym udziałem podczas pierwszego etapu wyprawy… Czytelnik także w tej części znajdzie zapiski z powstawania traperskiego schronienia i innych użytecznych w terenie konstrukcji. Instruktaż mocno doprawiony przygodami – tak można nakreślić charakter również i tego tomu. Doskonale obrazują to dwa pełnometrażowe filmy:

CECHY KSIĄŻKI
I w tym wydaniu nic się pod tym względem nie zmieniło. Pragniemy, by była to seria wyjątkowa, o wysokiej jakości i pięknie prezentująca się w Twej biblioteczce. Jakość, nie zysk – to słowa, które przyświecały nam w podejmowaniu kluczowych decyzji. Jak w poprzednich częściach, tak i w tej wybraliśmy jedną z najbardziej prestiżowych form oprawy: okładka twarda, z wariantem z blokami klejonymi. Dzięki klejowi wysokiej jakości jest prawie tak trwała, jak oprawa szyto-klejona. Do okładki zastosowane są tektury introligatorskie o grubości 2,5 mm.
Okleina jest foliowana matowo – z elegancką kapitałką i tasiemką w kolorze czerwonym; można zaznaczyć nią miejsce, w którym zakończyliśmy czytanie. Książka zawiera trzysta czterdzieści stron w formacie B5 (165x235 mm), zaś jej treść została uświetniona zdjęciami oraz mapami. Druk spoczął na nieprześwitującym papierze w kremowym kolorze, który doskonale współgra z naszym traperskim, historycznym stylem podróżowania. Książka jest drukowana w czarno-białej kolorystyce, co jeszcze bardziej nawiązuje do minionej epoki.
Oprócz fizycznych książek przygotowane zostały także wersje cyfrowe – w formacie interaktywnego pliku PDF, który zawiera kolorowe zdjęcia. Cyfrowe wydania to pozycje skierowane do tych, którzy preferują czytanie książek na różnych ekranach. Jest to jednak tak samo świetne uzupełnienie tradycyjnego, drukowanego wydania.