O CZYM JEST KSIĄŻKA?
Trzeci tom stanowi kontynuację naszych przygód, opisując trzeci już etap wyprawy dookoła Skandynawii. Mając za sobą ostatnie przygotowania do kolejnych dziesiątek kilometrów szlaku, wczesną wiosną wyruszymy na północ z naszego obozu zimowego, ulokowanego nad jeziorem Skagern. Chwilę później stawimy czoła sporemu wyzwaniu, jakim jest pokonanie pod prąd pierwszej rzeki tego etapu. Tam czekać na nas będą wyczerpujące przenoski, ale to dzięki nim dotrzemy do wielu dzikich jezior zanurzonych w górskich dolinach. Z nich natomiast wpłyniemy w kolejną surową rzekę o nazwie Svartälven, którą również będziemy pokonywać pod prąd, a przy tym brodzić po pas w rwących bystrzach i polować na drapieżne szczupaki, czyli filar naszej ubogiej diety. Za ich sprawą poznamy smak pieczonej wątróbki, jak i zupy z łbów oraz kręgosłupów, doprawionej dzikimi roślinami. Nauczymy się także robić rybne pierogi i wędzić mięso, by z pełną spiżarnią móc pokonywać kolejne kilometry ciężkiego terenu.
Niniejszy tom obejmuje też barwne spotkania z dzikimi mieszkańcami przepastnej tajgi. Odsłania kulisy spotkania z niedźwiedziem, jak i ataku podstępnego rysia. Podchodzić nas będzie także samotny wilk, lecz my, czujni, rozpoczniemy przygotowania do kolejnej zimy, którą spędzimy w dziczy. W naszym obozie stanie platforma pod namiot; przetransportujemy z miasta niemal dwieście kilogramów zapasów, a także zbudujemy hybrydową elektrownię dostarczającą nam energię dzięki uprzejmości słońca i wiatru. Wreszcie nadejdą pierwsze śniegi, siarczyste mrozy oraz strzał z siekiery w brodę… Jednak – cali i zdrowi – czynić będziemy przygotowania do wyruszenia na kolejny etap naszej wyprawy.
Trudno streścić w kilku zdaniach tę masę przygód, które spotkały nas podczas trzeciego etapu wyprawy. Podobnie jak w poprzednich częściach, tak i tu Czytelnik znajdzie opisy powstawania traperskiego schronienia; budowy urządzeń, ekwipunku; sposobów konserwacji i technik zdobywania pożywienia. Również w tym tomie instruktaż miesza się prawdziwymi przygodami, choć dynamika zdarzeń i akcji jest znacznie większa (!) niż w poprzednich częściach. Obrazuje to doskonale poniższy film pełnometrażowy:

CECHY KSIĄŻKI
I w tym wydaniu nic się pod tym względem nie zmieniło. Pragniemy, by była to seria wyjątkowa, o wysokiej jakości i pięknie prezentująca się w Twej biblioteczce. Jakość, nie zysk – to słowa, które przyświecały nam w podejmowaniu kluczowych decyzji. Jak w poprzednich częściach, tak i w tej wybraliśmy jedną z najbardziej prestiżowych form oprawy: okładka twarda, z wariantem z blokami klejonymi. Dzięki klejowi wysokiej jakości jest prawie tak trwała, jak oprawa szyto-klejona. Do okładki zastosowane są tektury introligatorskie o grubości 2,5 mm.
Okleina jest foliowana matowo – z elegancką kapitałką i tasiemką w kolorze czerwonym; można zaznaczyć nią miejsce, w którym zakończyliśmy czytanie. Książka zawiera trzysta czterdzieści stron w formacie B5 (165x235 mm), zaś jej treść została uświetniona zdjęciami oraz mapami. Druk spoczął na nieprześwitującym papierze w kremowym kolorze, który doskonale współgra z naszym traperskim, historycznym stylem podróżowania. Książka jest drukowana w czarno-białej kolorystyce, co jeszcze bardziej nawiązuje do minionej epoki.
Oprócz fizycznych książek przygotowane zostały także wersje cyfrowe – w formacie interaktywnego pliku PDF, który zawiera kolorowe zdjęcia. Cyfrowe wydania to pozycje skierowane do tych, którzy preferują czytanie książek na różnych ekranach. Jest to jednak tak samo świetne uzupełnienie tradycyjnego, drukowanego wydania.